Parodia

Studencki projekt filmowy Student Break

W 2007 roku na kilku wykładach powstał pomysł na historię przedstawioną w naszym filmie. Kilkoro wyjątkowo pokręconych studentów drugiego roku informatyki WETI PG zauważyło liczne podobieństwa swojego studiowania do losu bohaterów pewnego popularnego wówczas serialu opowiadającego o ucieczce z więzienia. Wkrótce okazało się, że lista analogii pomiędzy studiowaniem na uczelni a odsiadką w zakładzie karnym jest całkiem pokaźna. Nie bez znaczenia był fakt, że – podobnie jak skazańcy – studenci informatyki czują się wyrzutkami społeczeństwa :) . Przez kolejne lata studiów uczelnia dostarczyła nam licznych doświadczeń, które finalnie zaowocowały powstaniem pomysłu na stworzenie Student Break…

Bracia w serialu Prison Break

Film jest parodią znanego serialu Prison Break (Polski tytuł Skazany na Śmierć), którego pierwszy sezon rozgrywał się w jednym z więzień w USA. Ukazana w naszym filmie politechnika jest uczelnią, która funkcjonuje jak więzienie – co zdaniem wielu studentów wcale nie jest specjalnym przerysowaniem :) . Jak to w parodii można znaleźć tutaj liczne podobieństwa wydarzeń, bohaterów i wątków z serialu Prison Break – oczywiście wszystko w krzywym zwierciadle i po akademicku :) . Dołożyliśmy wszelkich starań, aby każdy oglądając naszą produkcję przynajmniej raz złapał się za głowę…

Bohaterowie filmu są kompilacją serialowych pierwowzorów oraz specyficznego charakteru studentów informatyki :) . Nie oznacza to jednak, że przedstawiony humor jest adresowany wyłącznie do części społeczeństwa zajmującej się komputerami. Wręcz przeciwnie – staraliśmy się pokazać w zabawny sposób specyfikę studiów technicznych oraz ich wszelkie jasne i ciemniejsze strony. Nie mniej poszliśmy zdecydowanie w stronę najbliższego nam humoru absurdalnego. Przedstawiając realia w filmie nie chcieliśmy odwoływać się do żadnej konkretnej uczelni. Dlatego filmowa Politechnika Stanowa jest „jakąś” uczelnią techniczną.

Filmowa politechnika jest w praktyce więzieniem dla studentów. Ubezwłasnowolnienie, karne egzaminy i mordercze sesje mają wytrenować studentów na najlepszych inżynierów i specjalistów w swoich dziedzinach. Tajemniczy Rektor i jego wierna administracja wprowadzają jednak nieustanie nowe przepisy wprowadzające studentów w niekończący się wir zaliczania przedmiotów i pozwalające wykorzystywać ich jako tanią siłę roboczą. Na tych, którzy nie radzą sobie na studiach, czeka karcer, izolatka lub roboty przymusowe. Po zajęciach studenci mają prawo wyjść na spacerniak, jednak teren uczelni jest nieustannie patrolowany przez funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa PS.


Zestawienie bohaterów Prison Break i Student Break

PRISON BREAK STUDENT BREAK
Michael Scofield Michael Scofield Michał Skoczmi Michał Skoczmi Główny bohater Więcej
Lincoln Burrows Lincoln Burrows Lucjan Borek Lucjan Borek Brat głównego bohatera Więcej
Fernando Sucre Fernando Sucre Ferdynand Cukierek Ferdynand Cukierek Student Więcej
Brad Bellick Brad Bellick Bolek Belka Bolek Belka Przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Stanowej Więcej
DB Cooper Charles Westmorland Dibi Kuper Dibi Kuper Wieczny student Więcej
John Abruzzi John Abruzzi Jan Arbuzek Przewodniczący Koła Naukowego Informatyki Więcej
Sarah Tancredi Sarah Tancredi Sara Toporek Sara Toporek Pracownik dziekanatu Więcej
Henry Pope Henry Pope Henryk Papier Henryk Papier Dziekan Wydziału Informatyki Niestosowanej Oficjalnie Więcej
Teodor Bugwell Teodor Bugwell Teodor Torbiel Teodor Torbiel Uczelniany zboczeniec Więcej
Charles Patoshik Charles Patoshik Honoriusz „Pajacyk” Psotnik Honoriusz Uczelniany wariat Więcej
Veronica Donovan Veronica Donovan Weronika Doberman Weronika Doberman Rzecznik Ochrony Praw Studentów Więcej
Paul Kellerman Paul Kellerman Paweł Krewetka Trecio2 Tajny agent firmy Fuckintosh Więcej

Oczywiście nasz film nie jest adresowany wyłącznie do fanów serialowego pierwowzoru. Przedstawiony w filmie świat znaczniej bardziej bazuje na rzeczywistych uczelnianych realiach niż na jakiejś tam filmowej fikcji :) .